YIKILMAYAN OSMANLI / Salim DOĞAN « Mersin Dergisi

19 Ocak 2021 - 18:35

YIKILMAYAN OSMANLI / Salim DOĞAN

Osmanlı Devletinin son dönemlerinde yaşanan olayları bütün dünya anladı ancak bizim ülkemizdeki kimi Osmanlıcılar anlayamadı. Osmanlı bir devlet olarak, rejim olarak hem de sosyal olarak artık yaşayamazdı. Her devlet Osmanlı kadar uzun yaşama şansına sahip değildi.

reklam
YIKILMAYAN OSMANLI / Salim DOĞAN
Son Güncelleme :

13 Ocak 2021 - 8:25

23 views
reklam

Osmanlı Devletinin son dönemlerinde yaşanan olayları bütün dünya anladı ancak bizim ülkemizdeki kimi Osmanlıcılar anlayamadı. Osmanlı bir devlet olarak, rejim olarak hem de sosyal olarak artık yaşayamazdı. Her devlet Osmanlı kadar uzun yaşama şansına sahip değildi. Ancak o da tarihte yerini aldı. Gerekçelerini sıralamaya gerek var mı? Her yurttaş az çok Osmanlının neden ve nasıl yıkıldığını biliyor. Osmanlıyı yıkan asıl etkenlerden biri ve bana göre de en önemlisi kurucusunu yok sayması, inkar etmesi, onunla savaşmasıydı. Türkler Osmanlıyı kurdular ancak Osmanlı Türkleri yok saydı reddetti. Osmanlı Türk kültürü yerine Selçuklu gibi Arap ve Fars kültürünü egemen kıldı.  Oğuzlar yeryüzündeki en etkin insan topluluğu olarak her zaman devlet kurmuş, yönetmiştir. Türkler Oğuzların önderliğinde her zaman devlet kurmaya ve varlıklarını devam ettirmeye mecburdur. Selçukluyu kuran Oğuzlar Selçuklu egemenliğinden yararlanamadı. Selçuklu Oğuzların ne yaşam biçimini ne kültürünü kendi içinde barındırmadı. Türkçe konuşuluyor ancak Arapça ve farsça yazılıyordu. Toplum düzeni tamamen Oğuzların yaşam biçimine uymuyordu. Devletin devamını sağlayan ana güç temel dinamik Oğuzlarla savaşan Selçuklu da aslını inkar ettiği için yıkılmaya mahkumdu.

Dünya tarihi içerisinden Türk tarihini çıkarın tarih ortadan kalkıyor. Demek ki dünya tarihine yön veren ve tarihin içini dolduran Türklerin tarihidir. Osmanlı bir milletin devleti olarak kuruldu ancak her milletin etkin olduğu ve kurucu milletin inkar ettiği, yok saydığı bir süreci yaşadığı için yıkıldı ve yıkılmaya da mahkumdu. Günümüzde kimi Osmanlıcılar ölüyü diriltme gibi bir misyonu üstlenmeye çalışıyorlarsa da altını kaldırdığınızda başkanlık sistemi çıkıyor.

Bu gün dünyanın nereye doğru gittiğine bir bakalım. Amerikan emperyalizminin egemen olduğu Arap toplumu sömürge toplum olarak devam etmesi için her türlü oyuna başvurmaktadır. Halkların uyanmasını engellemek için Arap baharı adı altında birçok Arap ülkesi etnik ve mezhep ayrımıyla parçalanarak kendilerine bağlı ve mecbur duruma düşürmüştür.

Ortadoğu da Arapların model olarak alacakları tek bir ülke vardı; Atatürk Türkiye’si.  İşte Büyük Orta Doğu Projesinin ana kaynağı buradan çıkmaktadır. Geri kalmış Arap yönetimleri yönetim biçimleri nedeniyle çağın çok gerisinde kalmış halklar değişen dünyada Türkiye gibi Laik bir devlet yönetiminin özlemi içindeyken tepesine çullanan emperyalizmin vahşi saldırısıyla bu aydınlığa kavuşamadı. Ne yapılmalıydı. Türkiye Cumhuriyeti Mustafa Kemal Atatürk’ün aydınlanmacı yüzü model olmaktan çıkarılmalıydı. Emperyalizmin iş birliği yaptığı ülkeler Suudi Arabistan ve yandaşı şeyhlerin petrol krallarının yönettiği sözde devletleri yanına alarak ve yerli iş birlikçilerinin iktidara gelmesiyle yeni bir siyasi strateji uygulanmaya konuldu. Osmanlıcılık.

İşte Ortadoğu da Üniter devlet yapısıyla, Laik yaşam biçimiyle, uygar ve çağdaş toplumuyla Model ülke Türkiye Cumhuriyeti yerine ümmetçi Arap milliyetçiliğine dayanan şeriat kurallarıyla Arap yaşam biçimini öteden beri Oğuzlara dayatan; Osmanlıyı ya da ona benzer bir devlet yönetimini yeniden canlandırmaya çalışan Amerika ve Avrupa. Oğuzların yeniden egemen olduğu Türkiye Cumhuriyeti kendi dili ve kültürünü yaşamaya çalışırken, uygar ve çağdaş dünyada yerini almak isterken, birleştirici siyaset anlayışıyla yurttaşlık kavramıyla milleti bütünleştirirken, laik toplum yapısıyla bilim ve teknolojinin ışığında çevresindeki çağ dışı yönetimler altında inleyen halklara örnek olmaya çalışırken dün olduğu gibi bu gün de Suudi Arapların kültür saldırısına maruz kalmıştır. Suudi Araplar kendi çağdışı, insanlık dışı yönetimlerinin devamı için model ülke Laik Demokratik Türkiye Cumhuriyetini istemeyecektir. Osmanlı hayranlarıyla Emperyalizmin ortak paydası burada yatmaktadır. Her Türk’ün bu gerçeği görmesi ve buna karşı direnmesi gerekmektedir.

İşte yüce Türk milleti Mustafa Kemal Atatürk’ü unutma, kültürünü, tarihini unutma. Türkiye Cumhuriyetini korumak ve yaşatmak senin birici vazifendir.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam