Murat Yetkin: AB bu defa Erdoğan’a gerçekten inanmak istiyor « Mersin Dergisi

15 Ocak 2021 - 17:24
Avatar

Murat Yetkin: AB bu defa Erdoğan’a gerçekten inanmak istiyor

Yetkin, AB’nin bu defa Erdoğan’a gerçekten inanmak istediği değerlendirmesini yaptı. Yetkin yazısında, “Türkiye-AB ilişkilerinde gerçekten bir …

reklam
Murat Yetkin: AB bu defa Erdoğan’a gerçekten inanmak istiyor
Son Güncelleme :

13 Ocak 2021 - 11:00

reklam

Yetkin, AB’nin bu defa Erdoğan’a gerçekten inanmak istediği değerlendirmesini yaptı.

Yetkin yazısında, “Türkiye-AB ilişkilerinde gerçekten bir dönüm noktası olacak mı? Yoksa bu toplantıda konuşulanlar, daha öncekiler gibi boşa mı çıkacak? Gerek Ankara’daki gelişmelerin seyri gerekse toplantıya katılan bazı diplomatlarla toplantının ardından -isim kullanmamak koşuluyla- yaptığım görüşmeler, bu defa iki tarafta da ihtiyatlı iyimserlik eğilimi bulunduğuna işaret ediyor. AB bu defa Erdoğan’a gerçekten inanmak istiyor. Tabii hisler karşılıklı. Ankara da bu defa AB’nin verdiği sözleri gerçekten tuttuğunu görmek istiyor. Özellikle Kıbrıs nedeniyle 2004’te yaşanan ağır hayal kırıklığı ve 2016 anlaşmasının havada kalması nedeniyle” dedi.

Yetkin, AB büyükelçilerinin bazılarıyla konuştuğunu belirterek, “Türkiye’yle ilişkileri üç ana başlık altında değerlendirdikleri oldu. Birincisi, az önce aktarmaya çalıştığım siyasi adımlar. (Bir diplomatın, “Türkiye’nin katkısı olmaksızın Doğu Akdeniz’de çözüm bulunamayacağını anladık” demesi önemliydi.) İkincisi, ekonomik adımların geçici önlemlerle sınırlı kalmayıp yapısal reformlarla sonuçlanması. Buna hem Avrupa yatırımları hem Türkiye’nin ekonomik istikrarı açısından bakılıyor. Üçüncüsü ise yargı reformunun lafta kalmaması, somut adımlara dönüşmesi. Erdoğan açısından en zorlayıcısı üçüncüsü olacak” ifadelerini kullandı.

Yetkin, “Bir diplomat, ‘İlk ikisine dair iyi işaretler aldık, ama üçüncüsüne dair henüz bir adım yok’ diye durumu özetledi. Burada Bahçeli’nin frenleyici etkisi söz konusu. İdam cezasının geri getirilmesinden, HDP’nin kapatılmasından yana olan Bahçeli’nin reformlara ikna edilmesi kolay olmayabilir. Ya da belki bu defa Erdoğan ‘Yapacak bir şey yok’ diyerek Bahçeli’yi ikna edemese de ‘acı ilacı’ içer” dedi.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam