Fikri Sağlar’ın sözlerine Ömer Çelik’ten açıklama geldi « Mersin Dergisi

22 Ocak 2021 - 21:08

Fikri Sağlar’ın sözlerine Ömer Çelik’ten açıklama geldi

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesabından Fikri Sağlar’ın kullandığı ifadelere yanıt verdi. Çelik açıklamasında şöyle dedi: “2020 yılının …

reklam
Fikri Sağlar’ın sözlerine Ömer Çelik’ten açıklama geldi
Son Güncelleme :

31 Aralık 2020 - 11:48

reklam

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesabından Fikri Sağlar’ın kullandığı ifadelere yanıt verdi. Çelik açıklamasında şöyle dedi:

“2020 yılının son faşist saldırısı CHP’li Fikri Sağlar’dan geldi. CHP’li Sağlar, “Türbanlı hakimin adaleti yerine getireceğinden kuşkuluyum” demiş. Doğrudan insanların düşüncelerini, inançlarını ve demokratik haklarını hedef alan barbarca bir nefret söylemidir bu. Adaleti ve insanlığı tehdit eden kılık kıyafet değil bu faşist zihniyettir. Türbanlı bir hakimin adil olamayacağı görüşü barbarca ve nefret suçu içeren bir yaklaşımdır, şiddetle kınıyoruz… CHP’li Fikri Sağlar’ın “türbanlı hakimin adil olacağından kuşkuluyum” ifadesi tam bir bölücülük örneğidir; kendi deyimi ile lafını iade edersek “ideolojiktir” ve “militanca”dır! Demokrasi ve hukuk düşmanı barbar bir zihniyettir. Düşünce ve inanç temelinde, bireyi ve toplumu hedef alan her yaklaşım insanlık suçudur. CHP içinde barbar zihniyetteki bu kafalar, karanlık anlayışları hala topluma dayatma peşindeler. Bu, CHP içinde kronikleşmiş bir vakadır. Bu faşist zihniyet, ötekileştirici, ayrımcı ve özgürlükleri hedef alan yaklaşımları ile ülkemize ve insanımıza kötülük yapmaya devam ediyor. Utanç verici olan bu özgürlük ve inanç düşmanlığı, bazı dönemler kamufle edilmeye çalışılsa da çok geçmeden yeniden gün yüzüne çıkıyor. Barbarlar, tarih boyunca sadece şehirlere, insanlara ve kültürel miraslara saldırmadı. Düşünceye, inanca ve özgürlüklere de saldırdı, yok etmeye çalıştılar. Dayatarak, ötekileştirerek ve reddederek, toplum üzerinde baskı kurmaya çalışmak, barbarlıktır. Barbarlık pusuda bekliyor. CHP’li Sağlar’ın kadınları rencide eden ve giyim tarzına göre yargılayan nefret dolu açıklaması, bugünün CHP’sinde halen bir zihniyet değişimi ve dönüşümü yaşanmadığını göstermektedir. Demek ki 2021 yılında da faşizmle mücadeleye devam edeceğiz. Bu zihniyetle mücadele bir insanlık vazifesidir. Ülkemizin geleceğini karartmak ve demokrasimizi vesayet altına almak isteyenler fırsat kolluyor. Bunlara fırsat vermeyeceğiz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü demokratikleşme iradesi sayesinde, “başörtüsü yasağı” denilen barbarlık tarihin mezarlığına gömülmüştür. Faşist zihniyetin o utanç verici yasakları yeniden milletimize dayatmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Başörtülü-başörtüsüz ayrımı yapmadan ve her türlü ayrımcılığı reddederek ülkemizin tüm kadın fertlerini saygıyla selamlıyor, kadınlarımızın özgürlüklerinin her zeminde takipçisi olmaya devam edeceğimizi vurguluyoruz. Bu vesileyle tüm kadın hukukçularımıza saygılarımızı sunuyoruz.”

Fikri Sağlar şu ifadeleri kullanmıştı:

“Ben yargılandığım zaman, türbanlı bir hakimin karşısına gittiğimde benimle ilgili haklarımı koruyacağı ve adaleti yerine getireceği konusunda kuşkularım var. Nitekim başıma da geldi. Benim gibi düşünenler iktidara geldiğinde muhtemelen türbanlı olan insanların yine türbanlarını kullanmalarına müsaade edeceğiz. Müsaade edeceğiz de yanlış bir laf zaten kabul edilmiş birşey bu. Bu hakkın gasp edilmesi doğru değil. Eğer mütedeyyin insanlar inancından dolayı örtünüyorsa bu saygı duyulacak birisidir. Ama örtünmesi bir ideolojik mücadelenin nedeniyse, kaldı ki öyleydi… Şimdi işbaşına geldiler o mücadelede olan insanlar. Bir kişiye rejimi değiştirerek bütün hukuku emanet ettiler. Bu kişi istediği gibi davranıyor. Bu yarın hepimizi sıkıntıya sokacaktır.”

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam