Her üç çocuktan ikisi siber tehlike altında! « Mersin Dergisi

23 Ekim 2020 - 15:42

Her üç çocuktan ikisi siber tehlike altında!

145.426 çocuk ve ergen ile 30 ülkede yapılan araştırmanın sonuçlarına göre 8-12 yaş arasındaki çocukların neredeyse üçte ikisi (%60) en az bir tür siber tehlikeye maruz kalmış durumda.

reklam
Her üç çocuktan ikisi siber tehlike altında!
Son Güncelleme :

09 Ekim 2020 - 8:09

reklam

Anket yapılan çocukların;

Veriler rahatsız edici derecede yüksek. Özellikle hedef grubunun 8-12 yaş arasında çocuklar olduğu düşünüldüğünde bu oranlar çok daha rahatsız edici hale geliyor. Aşağıdaki grafiğe bakıldığında çocukların çevrimiçi güvenlik endekslerine göre orta grupta yer aldığı görülmekte. Cep telefonu olmayan ve sosyal medya ve oyun oynama etkinliği az olan çocuklara göre cep telefonuna sahip olan çocuklar ortalama %20, sosyal medyada aktif olan ve daha fazla oynayan çocuklar ortalama %40 daha fazla risk altında.

Türkiye’nin detaylı karnesine baktığımızda siber riskten sınıfta kaldığını söyleyebiliriz. Dijital ortamları disiplinli kullanım, dijital yetkinlik, bağlanırlık ve rehberlik ve eğitim alanlarında küresel ortalamanın üzerinde iyi bir not almış durumdayız. Sosyal altyapıda ise ortalamaya yakın bir notumuz var.

Çocukların çevrimiçi güvenliklerini sağlamak için onları bu konuda bilinçlendirmeyi hedefleyen DQ (Dijital Zeka) Enstitüsü’nün kurucusu Dr. Yuhyun Park ile birkaç sene önce Türkiye’ye geldiğinde sohbet etme imkanı bulmuştum. Uzun soluklu bu çalışmalarını Türkiye’ye getirme konusunda bir telekom şirketimiz ile ortaklık yapmışlardı ve teknoloji zirvesinde tanıtımı yapılmıştı. Dr. Park, bu çalışmaların ürünü olarak ortaya çıkan Çocuk Çevrimiçi Güvenlik Endeksini şu şekilde tanıtıyor:

“Çocuk Çevrimiçi Güvenlik Endeksi, dünyadaki çocukların çevrimiçi güvenliği hakkında herkese bir uyandırma çağrısı olarak hizmet vermelidir.”

Türkiye, bu çağrıya cevap verdiğinden beri çocuklarımızın DQ’larında ortalama olarak %11 artış gözlemlendi. Bu hafta yeni veriler ışığında tabloyu biraz daha netleştirmek istedim. Gelecek hafta ise dijital zekanın tanımı, çocuklarımızı bu konuda nasıl geliştirebileceğimize dair bilgileri paylaşmayı planlıyorum.

Sağlıcakla kalın,

Doç. Dr. Serkan Özel

Boğaziçi Üniversitesi

@serkanozeltx

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam